Kůže

U některých zvířat kožich, kožešina je orgán pokrývající těla obratlovců. Je silnou barierou mezi vnitřním prostředím organismu a vnějším prostředím. Má ale i řadu dalších funkcí. I v přírodě je důležitý estetický vzhled kůže. Proměna kůže v useň „činění“ je bezesporu jednou z nejstarších lidských činností a její využití pro ochranný oděv, nebo přístřešek má tradici. Dnes je vyčiněná useň stabilně elastická, prodyšná a odolná vůči fyzikálním a biologickým změnám. Každá useň má svůj jedinečný vzhled a s ohledem na různost druhů a podmínek chovů i specifické vlastnosti. V použití (až 70%) dominuje useň hovězí. Doplňují ji useň jehněčí (15%), vepřovice (11%), kozinka a konina. Jiné usně (aligátor, pštros, žralok atd.0,2%) potom označujeme za exotické.

EKO kůže

Syntetická umělá kůže vyrobena nanášením polyuretanu, na měkčený bavlněný úplet. Eko -kůže je v té nejlepší variantě mikroporézní, oboustranně prodyšná a řeší tak nevýhodu koženek. V jejím vývoji je nejvíce interesován automobilový průmysl. Eko- kůže je volenou
alternativou pro ochránce zvěře (vegan leather) nebo cenově citlivý segment. Název může být zavádějící a seriózní obchodníci (např. IKEA) kteří nábytek v eko-kůži nabízejí, ji označují správně – jako koženku.

Spojená kůže

Kůže vyrobená spojením drceného odpadu z pravé kůže vznikajícího při jejím zpracování. Někteří výrobci ji, s ohledem na zužitkování dříve nepoužitelných zbytků, nazývají jako eko- kůži. Oprávněné využití lze nalézt při vázání knih(biblí), nebo na různá pouzdra v galanterii. Problematické je její využití při výrobě opasků, nebo nábytku, protože se zakrátko drolí.

Zdroj: LEDERZECENTRUM ČR