Kůže

U některých zvířat kožich, kožešina je orgán pokrývající těla obratlovců. Je silnou barierou mezi vnitřním prostředím organismu a vnějším prostředím. Má ale i řadu dalších funkcí. I v přírodě je důležitý estetický vzhled kůže. Proměna kůže v useň „činění“ je bezesporu jednou z nejstarších lidských činností a její využití pro ochranný oděv, nebo přístřešek má tradici. Dnes je vyčiněná useň stabilně elastická, prodyšná a odolná vůči fyzikálním a biologickým změnám. Každá useň má svůj jedinečný vzhled a s ohledem na různost druhů a podmínek chovů i specifické vlastnosti. V použití (až 70%) dominuje useň hovězí. Doplňují ji useň jehněčí (15%), vepřovice (11%), kozinka a konina. Jiné usně (aligátor, pštros, žralok atd.0,2%) potom označujeme za exotické.

EKO kůže

Syntetická umělá kůže vyrobena nanášením polyuretanu, na měkčený bavlněný úplet. Eko -kůže je v té nejlepší variantě mikroporézní, oboustranně prodyšná a řeší tak nevýhodu koženek. V jejím vývoji je nejvíce interesován automobilový průmysl. Eko- kůže je volenou
alternativou pro ochránce zvěře (vegan leather) nebo cenově citlivý segment. Název může být zavádějící a seriózní obchodníci (např. IKEA) kteří nábytek v eko-kůži nabízejí, ji označují správně – jako koženku.

Spojená kůže

Kůže vyrobená spojením drceného odpadu z pravé kůže vznikajícího při jejím zpracování. Někteří výrobci ji, s ohledem na zužitkování dříve nepoužitelných zbytků, nazývají jako eko- kůži. Oprávněné využití lze nalézt při vázání knih(biblí), nebo na různá pouzdra v galanterii. Problematické je její využití při výrobě opasků, nebo nábytku, protože se zakrátko drolí.

Zdroj: LEDERZECENTRUM ČR

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení