Black Friday 2021

 

Vážený návštěvníku stránek trekingovaobuv.cz.

Je nejspíš zbytečné se tady na komerčních www stránkách rozepisovat o současné situaci na trhu a o inflačních tlacích, které se dotýkají každého ekonomického odvětví. Výsledkem nedostatku některých obuvnických komponentů, především podešví, z nichž některé se dovážejí z jihovýchodní Asie, růstu cen energií a dopravy, chybějících pracovních sil a zvyšování mzdových nákladů, je logicky zvýšení cen finálních výrobků. Náš dominantní dodavatel společnost Planika nestandardně skokově upravila ceny ke dni 15. září. Toto zdražení jsme dosud v našich cenách nepromítli.

Uděláme vše proto, abychom udrželi současné příznivé ceny obuvi alespoň do konce kalendářního roku, dokud ve skladových zásobách nepřevýší objem nově pořízených zásob nad těmi původními. Berte to jako takový TREKINGOVÁ OBUV CZ BLACK FRIDAY 2021!

 

Co je Black Friday?

Black Friday, Černý pátek, je označení pro den, kdy prodejci napříč různými odvětvími nabízejí výrazné slevy na své produkty a služby. Ačkoli se nejedná o oficiální státní svátek, v řadě amerických států odměňují zaměstnavatelé v tento den své zaměstnance volnem.
Ze Spojených států se koncept Black Friday rychle rozšířil do celého světa. Oblibu získal i v České republice – a zejména v posledních letech se pro řadu obchodů stal důležitou součástí předvánočních marketingových nabídek. Obchodníci lákají zákazníky na výrazné slevy.

Výraz Black Friday zřejmě vůbec poprvé zazněl v souvislosti s propadem amerického trhu se zlatem, a s ním souvisejícím krachem burzy. Došlo k němu 24. září 1869. Tehdy ještě neměl nic společného s nakupováním. Do dnešní podoby ho mnohem více formovaly události roku 1929. Po historicky největším krachu newyorské burzy začali zoufalí obchodníci nabízet své zboží za zlomek původní ceny, aby získali zpět alespoň část nákladů. 

Název tak částečně reflektuje právě pokles cen, který přišel se začátkem světové krize, a jeho dopad na obchodníky. Přímo termín Black Friday se ale začal používat až o několik let později ve Filadelfii. Nejdřív tedy jako označení pro složitou dopravní situaci, která ve Spojených státech pravidelně nastávala v pátek po Dni díkůvzdání. 

Až v 60. letech minulého století byl pojem oficiálně přenesen do světa předvánočních nákupů. Začal se totiž používat jako označení pro den, kdy se tržby obchodníků každoročně zvedají natolik, že se dostávají z červených čísel do černých. 

 

Zdroj: e15.cz